Psychodietetyka to również szeroki zakres wiedzy dotyczący funkcjonowania ludzkiego organizmu – zarówno od strony anatomicznej, jak i fizjologicznej i metabolicznej. Psychodietetyk zna mechanizmy odpowiedzialne za funkcjonowanie poszczególnych narządów oraz za dany proces fizjologiczny i powinien umieć połączyć je ze sposobem odżywiania danej osoby. Pozwala to wpływać na regulowanie procesów fizjologicznych i metabolicznych poprzez sposób odżywiania. Jest to szczególnie istotne w powstrzymywaniu bądź łagodzeniu stanów chorobowych.
Psychodietetyka uczy jak zapobiegać niektórym chorobom poprzez zmianę diety, a także jak leczyć pewne schorzenia za pomocą zmiany nawyków żywieniowych.
Daje również wiedzę dotyczącą kontroli jakości produktów żywnościowych – czyli uczy, jak dany produkt powinien być przechowywany i jak wykrywać ewentualne nieprawidłowości.
Psychodietetyka dostarcza wiedzy niezbędnej do racjonalnego żywienia, czyli planowania i przygotowywania posiłków w zależności od zapotrzebowania danej osoby czy grupy osób.
Pozwala zaplanować racjonalny i odpowiedni sposób żywienia dla pacjentów z takimi schorzeniami jak cukrzyca, choroby układu krążenia, alergie pokarmowe oraz otyłość.
Sposób odżywiania ma również niebagatelny wpływ na psychikę
Wykluczenie z diety niektórych produktów (kawa, alkohol, produkty wysoko przetworzone) ma istotny wpływ nie tylko na poprawę kondycji fizycznej, ale i psychicznej danej osoby.
Włączenie do diety produktów prozdrowotnych, szczególnie zawierających magnez i witaminy z grupy B łagodzi stany zapalne skóry, ale także napięcie nerwowe i stres. Dietetyka to zatem interdyscyplinarna nauka dająca komplementarną wiedzę na temat sposobu żywienia – zarówno od strony jego wpływu na ciało, jak i na psychikę pacjenta.
Psychodietetyka pozwala na opracowywanie specjalnych programów żywienia dla danej grupy pacjentów lub indywidualnie dobranych do danego pacjenta.
Wymaga to szczegółowego wywiadu na temat schorzeń, problemów psychicznych i oczekiwań danej osoby, a także na temat przyjmowanych przez nią leków. W oparciu o te informacje planowane jest odpowiednie postępowanie dietetyczne.
Psychodietetyka to również wiedza o surowcach, z których sporządzane są potrawy: o ich składzie biochemicznym, wartości odżywczej i energetycznej oraz ich możliwych interakcjach z lekami oraz suplementami diety.
Nasz analizator dzięki wieloczęstotliwościowemu pomiarowi (częstotliwości pomiarowe: 5, 50, 250 kHz), pozwala na specjalistyczny pomiar składu ciała z uwzględnieniem parametrów podstawowych, takich jak: zawartość tkanki tłuszczowej, beztłuszczowej masy ciała, wody, jak i bardziej zaawansowanych, takich jak: zawartość protein i minerałów, masy mięśni szkieletowych oraz masy komórkowej.
Urządzenie analizuje także szczegółowo okolice brzucha wskazując poziom trzewnej tkanki tłuszczowej oraz obszar, jaki ona zajmuje, jak i ustalając szacunkową wartość obwodu brzucha na wysokości pępka, a także szacunkową wartość WHR (wskaźnik talia-biodra).
Określenie poszczególnych komponentów składu ciała, ocena podstawowej przemiany materii oraz wieku biologicznego, umożliwia określenie typu sylwetki badanego.
Analizator dzięki systemowi 8 elektrod pozwala również na określenie składu ciała w poszczególnych kończynach i tułowiu osobno
Dostarcza informacji o zawartości masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej oraz jej prawidłowości i równowadze pomiędzy lewą a prawą stroną.
Analizator Składu Ciała Accuniq BC300 posiada certyfikat EC0197 oraz spełnia wymagania dyrektywy MDD 93/42EEC w zakresie urządzeń medycznych.
zasady żywienia w przypadku ludzi zdrowych,
zasady żywienia przy poszczególnych schorzeniach i dolegliwościach, na przykład alergiach i nietolerancjach pokarmowych,
ocena stanu odżywienia i ocena i analiza wzajemnego wpływu żywienia i zażywania określonych grup leków,
badanie wpływu choroby na stan odżywienia pacjenta i na odwrót (wpływ sposobu odżywiania na rozwój określonych schorzeń).
Psychodietetyka powiązana jest z takimi naukami jak medycyna, farmakologia, biologia i mikrobiologia, chemia żywności, bromatologia i psychologia.
Psychodietetyka to dziedzina bardzo różnorodna, wymagająca wiedzy z wielu dziedzin nauki. Psychodietetyk potrzebuje również wiedzy z zakresu psychologii i socjologii. Praca z pacjentem często wymaga indywidualnego podejścia, cierpliwości i wyrozumiałości. Musi on zadawać precyzyjne, konkretne pytania i konsekwentnie dążyć do uzyskania odpowiedzi.
Pamiętajmy również, że psychodietetyk często tworzy również własne przepisy, co wymaga od niego wiedzy i umiejętności kulinarnych. Dodatkowo musi on znać anatomię i fizjologię człowieka, wpływ na zdrowie określonych produktów spożywczych i interakcje między określonymi składnikami diety.
Dlatego też często gabinet psychodietetyka współpracuje z innymi specjalistami jak psycholog, czy rehabilitant. Konieczne są również ciągłe szkolenia i poszerzanie swojej wiedzy.
HILDE MGR KAROL DRYWA z siedzibą w Starogardzie Gdańskim (83-200), przy ul. Wodnej 4, NIP: 5921933002, REGON: 221160570
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Realizacja: Plutowski.pl